rodzaje zmarszczek

Pierwsze z nich możesz zauważyć na swojej twarzy nawet w wieku 25 lat. Dowiedz się, jakie są rodzaje zmarszczek, dlaczego one powstają i jak im zapobiegać. Odkryj sekrety skutecznej pielęgnacji oraz składników przeciwzmarszczkowych, które pozwolą Ci zachować młody wygląd na dłużej.

Kiedy i dlaczego pojawiają się zmarszczki?

 

Nic na nie poradzimy. Zmarszczki to naturalna część procesu starzenia się skóry. Pojawiają się one w wyniku utraty elastyczności. Z biegiem lat organizm zdolność do produkcji wystarczającej ilości kolagenu, który jest kluczowym białkiem, utrzymującym jędrną skórę.

 

Jednak nie tylko wiek jest przyczyną pojawiania się zmarszczek. Jak się przekonasz z dalszej części artykułu, są także typy zmarszczek wywołane innymi czynnikami. Jakimi?

 

Są to przede wszystkim:

  • promieniowanie UV — powoduje uszkodzenie kolagenu i elastyny w skórze, co prowadzi do utraty jej elastyczności. Dlatego tak ważne jest, aby chronić ją przed słońcem przez stosowanie kremów z filtrem UV oraz unikanie ekspozycji na słońce w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia (od ok. 10:00 do ok. 15:00).
  • czynniki zewnętrzne — np.: palenie papierosów czy zanieczyszczenia powietrza. Palenie prowadzi m.in. do utraty elastyczności skóry i zmniejszenia ilości kolagenu. Z kolei zanieczyszczenia mogą powodować uszkodzenie skóry przez wolne rodniki, które znajdują się w powietrzu.
  • mimika twarzy — powtarzanie tych samych ruchów mimicznych przez długi czas. Na początku zmarszczki mimiczne mają charakter dynamiczny, jednak z czasem się utrwalają. Najbardziej podatną częścią twarzy na ich powstawania są okolice oczu.

 

Rodzaje zmarszczek ze względu na ich przyczynę występowania

Typy zmarszczek najczęściej dzieli się na przyczynę oraz miejsce ich występowania. Zacznijmy od ich przyczyn. W tym przypadku będą to zmarszczki mimiczne, posłoneczne oraz grawitacyjne. Dowiedz się więcej na ich temat.

Zmarszczki mimiczne

 

To właśnie one pojawiają się przeważnie jako pierwsze. Ten typ zmarszczek zauważają u siebie kobiety nawet między 25. a 30. rokiem życia. Ich przyczyną są naturalne ruchu mięśni twarzy. Ze względu na naszą mimikę najczęściej występują one w okolicach oczu (np.: kurze łapki), a także na czole (np.: lwia zmarszczka) lub nad ustami. Są to bowiem najbardziej ruchliwe partie twarzy.

Zmarszczki posłoneczne

 

 

Pojawiają się na skórze, która została uszkodzona przez Słońce. Tak jak pisaliśmy, promieniowanie UV powoduje uszkodzenie kolagenu i elastyny, co prowadzi do utraty jędrności i elastyczności. Co więcej, często towarzyszą im przebarwienia oraz nieestetyczne przebarwienia.

 

Aby im zapobiegać, warto stosować skuteczne kremy z filtrem takie jak Protection UV, który oferuje wysoki poziom ochrony (SPF 50), zapewnia pielęgnację skóry i może być używany pod makijaż.

 

Zmarszczki grawitacyjne

 

Wraz z wiekiem następuje zmniejszenie ilości kolagenu i elastyny w skórze. Powoduje ono, że skóra staje się mniej jędrna i opada, co w efekcie prowadzi do powstawania zmarszczek, a także zmiany owalu twarzy.

Typy zmarszczek ze względu na ich miejsce występowania

 

 

Rodzaje zmarszczek możemy podzielić także na miejsca, w których one występują. Najczęściej są to okolice oczu, czoło oraz usta. Poznaj je dokładniej.

Zmarszczki w okolicach oczu

 

Niewątpliwie to na nie zwracasz największą uwagę. Ze względu na strukturę i mimikę twarzy to właśnie tam pojawiają się najczęściej. Wyróżnimy zmarszczki w kącikach oczu (tzw. kurze łapki), a także pod oczami. Ich powstawaniu sprzyja brak odpowiedniej pielęgnacji skóry skupionej na nawilżeniu i odżywieniu.

Zmarszczki na czole

 

Kolejnym typem zmarszczek, który często przychodzi wraz z wiekiem, są zmarszczki na czole. Mogą to być zagłębienia pionowe (tzw. lwia bruzda) lub poziome — wzdłuż czoła.

Zmarszczki wokół ust

 

Po ok. 45. roku życia wiele kobiet obserwuje u siebie zmarszczki nad górną wargą. Są one potocznie nazywane „zmarszczkami palacza”. Mogą one jednak wystąpić niezależnie od stosowanych używek. Oprócz nich wyróżniamy również zmarszczki przynosowe (tzw. małpi pyszczek), które ciągną się od kącika ust do skrzydeł nosa.

Jak zapobiegać zmarszczkom?

 

Chociaż zmarszczki to naturalny proces, można im skutecznie zapobiegać. Jak? Unikając wyżej wymienionych czynników. Oprócz tego może pomóc skutecznie dobrana pielęgnacja skóry profesjonalnymi kosmetykami.

Profesjonalna pielęgnacja przeciwzmarszczkowa

 

Pierwszym krokiem w zapobieganiu zmarszczkom jest pielęgnacja skóry. Kosmetyki zawierające antyoksydanty, takie jak witaminy C i E, pomagają zwalczyć wolne rodniki. Uszkadzają one bowiem komórki skóry i powodują pojawianie się zmarszczek.

 

 

Co powinno znaleźć się w składzie takich produktów? Zwróć uwagę przede wszystkim na:

 

  • kolagen
  • retinol
  • koenzym Q10
  • peptydy
  • kwas hialuronowy
 

Pomagają one zredukować widoczność zmarszczek, odżywiają, wygładzają, a do tego nawilżają skórę.

 

Sprawdź kosmetyki przeciwzmarszczkowe w naszej ofercie:

Nutrilizer — zapewnia całodobową pielęgnację skóry. Dostarcza cennych aminokwasów, oleju z pestek malin, a także Age Corrector — specjalny składnik przeciwzmarszczkowy, tworzony przez ceramidy i peptydy przekaźnikowe.

Pro Collagen Cream Rich — wspiera produkcję kolagenu, dostarcza witaminę C oraz Pseudo Kolagen — biotechnologiczny ekwiwalent kolagenu, który zapobiega utracie wody, a do tego nawilża naskórek.

Hyaluron Refill Cream — wypełniacz zmarszczek, uzupełniania rezerwy wilgoci, głęboko nawilża i dostarcza kwas hialuronowy.

Podsumowanie

 

Każdy rodzaj zmarszczek świadczy o upływającym czasie. Jednak zachowanie młodego i zdrowego wyglądu na dłużej to możliwe, jeśli odpowiednio o nią zadbasz. Regularna pielęgnacja skóry, unikanie czynników szkodliwych dla skóry to kluczowe elementy w zapobieganiu zmarszczek, o których warto pamiętać jeszcze dzisiaj.

Nie możesz się zarejestrować

Reset Password