Pielęgnacja cery trądzikowej

Trądzik to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych. Czy pamiętasz jednak o tym, że jest to choroba, którą warto, a nawet należy leczyć? Dowiedz się, jak powinna wyglądać wzorowa pielęgnacja skóry trądzikowej. Czy robisz ją właściwie?

Cera trądzikowa – skąd się bierze?

Trądzik to dość powszechny problem, który dotyka nie tylko młodzież. Z niedoskonałościami skóry walczy wiele osób nawet po 25. i 30. roku życia. Zanim jednak przejdziemy do tego, jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej, omówmy przyczyny trądziku. Skąd on się bierze?

Zaburzenia hormonalne

Najczęstszą przyczyną trądziku, zarówno u młodych, jak i u dojrzałych osób, są zaburzenia hormonalne. Mogą one zwiększać produkcję sebum, co z kolei prowadzi do blokowania się porów i powstawania niedoskonałości.

Mowa tutaj zwłaszcza o hormonach takich jak:

 • prolaktyna
 • estrogen
 • progesteron
 • testosteron
 • hormony tarczycy
 • TSH

To właśnie m.in. te hormony warto przebadać pod kątem pielęgnacji trądzikowej. W tym celu warto udać się do dermatologa lub innego specjalisty, który zleci odpowiednie badania i pomoże zdiagnozować problem.

Stres

Kiedy się stresujesz, stajesz się nie tylko zdenerwowany. W Twoim organizmie zachodzą zmiany takie jak wzrost neuropeptydu P. Wpływa on na zwiększoną produkcję sebum, która z kolei przyczynia się do powstawania trądziku.

Dieta i styl życia

Nie bez znaczenia jest również to, co jesz. Produkty z wysokim indeksem glikemicznym mogą przyczyniać się do rozwoju trądziku. Najczęściej jest to wysoko przetworzona żywność, słodycze, niezdrowe napoje czy fast foody.

Problemy z układem pokarmowym

Jelita, to właśnie w nich odbywa się wiele procesów, które rzutują na całe nasze ciało. Dotyczy to także twarzy. Wszelkie zmiany zapalne w układzie pokarmowym mogą prowadzić do rozwoju trądziku, który również jest chorobą zapalną.

Trądzik to choroba, którą można leczyć. Odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej pomoże załagodzić objawy. Poniżej przedstawiamy jej trzy fundamentalne aspekty: dobór odpowiednich kosmetyków, oczyszczanie i nawilżanie. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Dobór odpowiednich kosmetyków

Zacznijmy od wyboru odpowiednich kosmetyków. To właśnie one pomagają zachować zdrowy wygląd i równowagę skóry trądzikowej. Czym się kierować? Oto kilka wskazówek:

 • bez alkoholu i silnych składników,
 • zawierają kwas salicylowy lub glikolowy,
 • bez olejów i składników komedogennych,
 • z retinolem (pochodną witaminy A).

Zwróć również uwagę na preparaty dedykowane skórze trądzikowej. Najczęściej zawierają one odpowiedni skład, który pomoże Ci w walce z niedoskonałościami.

Oczyszczanie

Pielęgnacja cery trądzikowej to również oczyszczanie. Pamiętaj o tym rano i wieczorem, usuwając makijaż, zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Sprawdź nasze produkty z serii Oczyszczanie.

Nawilżanie

Kolejnym krokiem jest nawilżanie. Wybieraj produkty o lekkim składzie, które nie zatykają porów. W ten sposób utrzymasz równowagę skóry i zapobiegniesz rozwojowi stanu zapalnego. Nie zapominaj również o nawadnianiu organizmu od środka. Dwa litry wody dziennie to niezbędne minimum.

Na koniec pamiętaj, że każda skóra jest inna i może inaczej reagować na różne kosmetyki oraz zabiegi. Dlatego, aby uzyskać indywidualne zalecenia do pielęgnacji cery trądzikowej, skonsultuj się z dermatologiem. Może on zalecić indywidualne zabiegi lub leki, które będą najlepsze dla Twojej skóry.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pielęgnacja cery trądzikowej nie kończy się na kosmetykach, oczyszczaniu i nawilżaniu. Na stan naszej cery ma wpływ wiele innych czynników. Osoby, które walczą z niedoskonałościami, powinny zwrócić szczególną uwagę na:

 • filtry przeciwsłoneczne – używanie produktów z filtrem UV jest niezwykle ważne również w przypadku cery trądzikowej;
 • unikanie wyciskania pryszczy – takie działanie może prowadzić nie tylko do trwałych blizn, ale także do rozprzestrzeniania się infekcji;
 • zdrowy styl życia i zbilansowaną dietę oraz odpowiedni odpoczynek i sen – to wszystko jest kluczowe dla zachowania zdrowej cery;
 • regularne wizyty u dermatologa – specjalista dobierze indywidualne kosmetyki i pomoże dostosować metody pielęgnacji cery trądzikowej do Twoich potrzeb.

Podsumowanie

Właściwa pielęgnacja cery trądzikowej pomoże Ci zredukować jej objawy oraz wesprze skuteczność leczenia u dermatologa. Niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku, odpowiednie kosmetyki, nawilżanie oraz oczyszczanie pozwolą Ci zachować zdrową i młodą skórę na dłużej.

Nie możesz się zarejestrować

Reset Password