Kwas hialuronowy zyskał popularność w świecie kosmetyków, zabiegów estetycznych czy medycynie. Czy jednak wiesz, jakie jego typy wyróżniamy i czym się one charakteryzują? Poznaj rodzaje kwasu hialuronowego i jego właściwości

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to jeden z najpopularniejszych składników kosmetyków o działaniu nawilżającym i przeciwzmarszczkowym. Czy jednak wiesz, co się kryje za tą nazwą? Co sprawia, że jest on tak skuteczny?

Zacznijmy od tego, że kwas hialuronowy to naturalny składnik, który występuje w Twojej skórze. Jest obecny w Twojej cerze, stawach, a nawet w gałkach ocznych. Jego rolą jest utrzymanie wilgotności, a także zapewnienie elastyczności i jędrności skóry. Odgrywa on również ważną rolę w procesie gojenia się ran, a do tego wspiera organizm w trakcie procesów zapalnych.

Jednak poziom kwasu hialuronowego maleje wraz z wiekiem. Jest to jeden z głównych powodów przyczyniających się do widocznych oznak procesu starzenia. Im jest go mniej, tym skóra traci elastyczność i napiętość. Pojawią się za to zmarszczki, a linie mimiczne są jeszcze bardziej widocznego.

Z tego powodu różne rodzaje kwasu hialuronowego są szeroko stosowane w kosmetyczne. Jego aplikacja bowiem może unormować jego poziom w skórze. Dzięki temu zabiegi estetyczne oraz profesjonalne kosmetyki, które wykorzystują jego właściwości, mogą skutecznie wygładzać zmarszczki i przywracać młody wygląd skórze.

W Dr Grandel znajdziesz profesjonalne kosmetyki z kwasem hialuronowym takie jak Hyalurun Refill Cream. Ten głęboko nawilżający krem do twarzy zawiera specjalną formułę kwasu hialuronowego, który uzupełnia rezerwy wilgoci w skórze i spłyca zmarszczki od wewnątrz. To prawdziwy wypełniacz zmarszczek, którego nie może zabraknąć w Twojej pielęgnacji.

Rodzaje kwasu hialuronowego

Kupując na co dzień produkty i kosmetyki z kwasem hialuronowym, nie zastanawiamy się nad jego rodzajami. Jednak poszczególne jego typy mają różne właściwości oraz zastosowanie. Czym się różnią? Przede wszystkim wielkością cząsteczek. Tym samym rozróżniamy:

  • kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy (masa cząsteczkowa wynosi 0.85 – 1.15 MDa)
  • kwas hialuronowy małocząsteczkowy (masa cząsteczkowa poniżej 500 kDa)
  • kwas hialuronowy ultra małocząsteczkowy (masa cząsteczkowa poniżej 10 kDa)

Dowiedz się więcej na ich temat.

Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy

Duże cząsteczki tego rodzaju kwasu hialuronowego pozostają na powierzchni skóry i tworzą barierę ochronną. Dzięki temu zapobiegają utracie wilgoci, nawilżają i poprawiają wygląd cery. Ponadto sprawiają, że skóra jest miękka i gładka.

Kwas hialuronowy małocząsteczkowy

Ten rodzaj kwasu hialuronowy ma mniejsze cząsteczki w porównaniu do kwasu wielkocząsteczkowego. Po rozpuszczeniu w wodzie nie tworzy żelu a ciecz. Utrzymuje wysoką zdolność do utrzymywania nawilżenia skóry. Ma właściwości łagodzące. Wpływa również na odbudowę uszkodzonego naskórka. Z tego powodu sprawdzi się w przypadku pielęgnacji popękanej skóry.

Kwas hialuronowy ultra małocząsteczkowy

Z uwagi na niewielki rozmiar cząsteczek ten rodzaj kwasu najlepiej przenika warstwę rogową. Podobnie jak kwas małocząsteczkowy nie tworzy żelu, a higroskopijną cieczą. Korzystnie wpływa na odbudowę naskórka i stan jego nawilżenia. Dzięki temu cera staje się bardziej przepuszczalna dla innych substancji.

Do czego wykorzystywany jest kwas hialuronowy?

Znasz już rodzaje kwasu hialuronowego. Do czego jednak jest on wykorzystywany? Ze względu na swoje właściwości jest on szeroko stosowany w wielu dziedzinach. Jednakże największe zastosowanie odnajduje w kosmetykach oraz zabiegach estetycznych.

Ze względu na jego zdolność do przyciągania i zatrzymywania wody, kwas hialuronowy jest powszechnie stosowany w produktach do pielęgnacji skóry, takich jak kremy, ampułki czy maseczki. Pomaga on nawilżać skórę, poprawia jej wygląd oraz zmniejsza widoczność zmarszczek.

Kwas hialuronowy jest także powszechnie wykorzystywany w gabinetach medycyny estetycznej w postaci np.: wypełniaczy. Są one stosowane do zwiększenia objętości i wygładzenia skóry w okolicach takich jak policzki, czoło czy usta.

Co więcej, ma on również zastosowanie w medycynie. Przyśpiesza gojenie się tkanek, łagodzi podrażnienia oraz zmniejsza widoczność blizn.

Jak widzisz, kwas hialuronowy ma wiele zastosowań, od pielęgnacji skóry i medycyny estetycznej, po medycynę. Z tego powodu warto sięgać po kosmetyki z jego użyciem. Dzięki nim możesz zadbać nie tylko o wygląd, ale również o stan swojej skóry.

Podsumowanie

Różne rodzaje kwasu hialuronowego oferują różne korzyści, od nawilżania i wypełniania zmarszczek po przyspieszenie gojenia się ran. Jest on wszechstronnym rozwiązaniem w niejednej dziedzinie. Niezależnie od tego, czy szukasz produktu do codziennej pielęgnacji skóry, czy rozwiązania do głębokich zmarszczek, kwas hialuronowy ma coś do zaoferowania.

Nie możesz się zarejestrować

Reset Password