wpływ stresu na skórę

Twoja cera odzwierciedla Twoje emocje, a stres może być jej najgorszym wrogiem. Zanurz się w naszym artykule, aby odkryć, jaki jest wpływ stresu na skórę. Poznaj sprawdzone sposoby na radzenie sobie z nim, aby zachować promienną cerę i dobre samopoczucie.

Stres, jakiego nie znasz

Stres jest naturalną reakcją naszego organizmu na sytuacje, które są postrzegane jako trudne albo jako zagrożenie dla naszego zdrowia. Są one kontrolowane zarówno przez układ nerwowy, jak i hormonalny.

 

Stres można podzielić na trzy główne rodzaje:

 • Eustres — czyli tzw. stres pozytywny. Występuje w sytuacjach, które są emocjonujące lub motywujące, np. podczas podejmowania nowego wyzwania w pracy.
 • Stres ostry — jest to krótkotrwały stres. Ma miejsce w odpowiedzi na konkretne wydarzenie czy nagłe zagrożenie zdrowia lub życia.
 • Stres przewlekły — to długotrwały stres. Mówimy o nim wtedy, gdy człowiek doświadcza długotrwałych sytuacji stresowych np.: jak problemy w pracy, trudności finansowe czy konflikty rodzinne.

W nagłych przypadkach stres może ułatwić podjęcie właściwych działań. Jednak kiedy stan ten jest przewlekły, może on prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych:

 • zaburzenia snu;
 • problemy z układem odpornościowym;
 • choroby sercowo-naczyniowe;
 • problemy skórne (np.: trądzik czy egzema).

 

Jak widzisz. To nie tylko wpływ stresu na skórę i samopoczucie, ale na funkcjonowanie całego organizmu. W związku z tym ważne jest, aby nauczyć się stosować odpowiednie strategie radzenia sobie ze stresem, aby zmniejszyć jego negatywny wpływ na zdrowie.

Jak stres wpływa na skórę?

Nadmierny, przewlekły stres odbija się na naszym zdrowiu i ma wpływ na skórę. W jaki sposób? Sprawdź, co się dzieje z Twoim organizmem, kiedy się stresujesz.

Zmiany hormonalne

Przede wszystkim stres powoduje zwiększenie poziomu hormonów takich jak:

 • kortyzol;
 • adrenalina;
 • noradrenalina.

 

Są one produkowane przez nadnercza. Stamtąd trafiają do krwi. W przypadku długotrwałego stresu wymienione hormony mogą powodować zaburzenia tętna, osłabienie układu immunologicznego, problemy z pamięcią i koncentracją, wzmożony apetyt oraz problemy skórne.

Wpływ kortyzolu na cerę

Jego głównym zadaniem jest regulowanie odpowiedzi organizmu na stres oraz utrzymanie równowagi metabolicznej i energetycznej. Kortyzol wpływa na wiele aspektów pięknej cery, a jego nadmiar może prowadzić do różnych problemów skórnych takich jak:

 • zatykanie porów;
 • nadprodukcji sebum;
 • zmniejszenie produkcji kolagenu;
 • stan zapalny;
 • trądzik.

Stres a trądzik

Permanentny stres jest jednym z głównych powodów trądziku u osób dorosłych. Wpływa on bowiem na produkcję sebum i tym samym zatyka pory.

 

Badania wykazują, że osoby doświadczające przewlekłego stresu są bardziej narażone na trądzik. Ponadto stres może opóźniać proces gojenia się skóry, co może prowadzić do zaostrzenia stanu trądzikowego.

Przyspieszenie procesów starzenia się skóry

 

Co więcej, stres wpływa na produkcję kolagenu i elastyny. Jak wiesz, są to kluczowe składniki dla utrzymania jędrność i elastyczność skóry. Zmniejszenie ich produkcji może prowadzić do powstawania zmarszczek i tym samym do przyspieszenia procesów starzenia.

Sposoby radzenia sobie ze stresem

 

Radzenie sobie ze stresem jest nie tylko ważne, aby zminimalizować jego negatywny wpływ na cerę, ale także dla utrzymania zdrowia psychicznego oraz fizycznego. W tym celu warto sięgnąć po sprawdzone sposoby.

Zdrowy styl życia

Prowadzenie zdrowego stylu życia może pomóc zmniejszyć poziom stresu i wspierać zdrowie skóry. Składa się na nie wiele czynników takich jak:

 • regularne ćwiczenia fizyczne;
 • zdrowa dieta bogata w białko, witaminy i minerały;
 • odpowiednia ilość snu (ok. 7-8 godzin);
 • unikanie używek (alkoholu, papierosów).

Techniki relaksacyjne i zarządzanie czasem

 

Medytacja, głębokie oddychanie, joga czy rozciąganie pomoże Ci się zrelaksować. Dzięki nim nie tylko odstresujesz się po stresującym dniu, ale również zadbasz o utrzymanie dobrego samopoczucia w kolejnych dniach.

 

Nie bez znaczenia jest także zarządzanie czasem. Ustalanie priorytetów, planowanie i delegowanie obowiązków może pomóc w lepszym radzeniu sobie stresem związanym z pracą czy życiem rodzinnym.

Profesjonalna pielęgnacja cery

Stres wpływa na skórę niezależnie od tego, ile masz lat. Przyczynia się do nadprodukcji sebum, powoduje trądzik, przyśpieszania starzenie się cery i pojawianie się zmarszczek. Oprócz dbania o siebie wewnątrz warto zatroszczyć się od zewnątrz.

 

Wykorzystaj profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji cery marki Grandel: od kremów, poprzez ampułki po maski. Dobierz produkty dostosowane do potrzeb Twojej cery o właściwościach nawilżających, antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych czy regenerujących.

Podsumowanie

Stres jest nieodłączną częścią życia, ale zdrowa i promienna cera nie musi być jego ofiarą. Znasz jego wpływ na skórę i możesz podjąć świadome kroki, aby go zredukować stres, a tym samym poprawić wygląd cery i samopoczucie. Skup się na zdrowym stylu życia, profesjonalnych kosmetykach czy technikach relaksacyjnych. Pamiętaj, że kluczowe jest podejście i dbanie o siebie zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Nie możesz się zarejestrować

Reset Password