zmarszczki w młodym wieku

Zmarszczki w młodym wieku? To możliwe. Jak się okazuje, to nie tylko problem starszych osób. W rzeczywistości coraz więcej młodych kobiet doświadcza przedwczesnego starzenia się skóry. Poznaj tego przyczyny oraz metody radzenia sobie z pierwszymi zmarszczkami w naszym artykule!

Zmarszczki w młodym wieku – jak to możliwe?

 

Kiedy mamy kilkanaście lub dwadzieścia lat, nie myślimy o zmarszczkach. Kojarzą nam się one ze starszym wiekiem i dojrzewaniem. Z tego powodu wywołują one wiele emocji wtedy, kiedy się pojawią. 

 

Niepokoją Cię zmarszczki w młodym wieku? Widzisz je u siebie w okolicy oczu, ust czy czoła? Nie jesteś sama. Dowiedz się, dlaczego się one pojawiają oraz jak im zapobiegać.

Przyczyny zmarszczek w młodym wieku

 

Zmarszczki nie zawsze są oznaką starzenia się skóry. Inaczej nie pojawiałyby się one u młodych kobiet, które mają dwadzieścia czy trzydzieści lat. Skąd zatem się one biorą? Podzieliliśmy przyczyny powstawania zmarszczek w młodym wieku na 2 kategorie: genetyczne i środowiskowe. Sprawdź, które z nich możesz odnaleźć u siebie.

Przyczyny genetyczne

Zacznijmy od przyczyn genetycznych. Niestety na DNA nie mamy wielkiego wpływu. Skąd możesz wiedzieć, że z tego powodu zagrażają Ci zmarszczki w młodym wieku? Przyjrzyj się zdjęciom Twojej mamy lub babci, kiedy były w podobnym wieku.

 

Jeśli w Twojej rodzinie kobiety doświadczały zmarszczek za młodu, jest spora szansa na to, że i u Ciebie mogą one się pojawić wcześniej niż u innych. Nie jest to jednak koniec świata. W dalszej części artykułu przedstawimy sposoby na to, jak im zapobiegać.

Przyczyny środowiskowe

 

Chociaż na genetykę nie mamy wpływu, to na czynniki środowiskowe już tak. Składają się na nie m.in.:

 

 • promieniowanie UV;
 • palenie tytoniu i stosowanie innych używek;
 • zanieczyszczenia powietrza.

 

Nie zapominajmy także o nawykach życiowych, To, w jaki sposób dbasz o siebie, przejawia się w Twoim wyglądzie. Mowa tu przede wszystkim o:

 

 • stresie;
 • niezdrowej diecie;
 • niewystarczającej ilości snu.

 

Zmarszczki w młodym wieku mogą także powstawać na skutek intensywnej mimice twarzy. Powtarzalne ruchy mogą bowiem je utrwalać w określonych obszarach twarzy. Dotyczy to zwłaszcza zmarszczek na czole, które pojawiają się między brwiami oraz zmarszczek w okolicach oczu.

Zapobieganie zmarszczkom w młodym wieku

 

Jak skutecznie przeciwdziałać pojawianiu się zmarszczek w młodym wieku? Po pierwsze, unikajmy przyczyn ich powstawania. Ochrona  przed promieniowaniem UV, a także zdrowy styl życia i profesjonalna pielęgnacja, mogą pomóc nam zachować młody wygląd na dłużej.

 

Ochrona przed promieniami UV

 

Mimo że opalenizna to pożądany efekt, do jakiego dążymy na wakacjach, to nic innego jak efekt walki skóry przed Słońcem. Wystawianie jej na promieniowanie UV nie tylko naraża ją na pojawianie się zmarszczek, a także plam czy utraty jędrności. Co więcej, promienie słoneczne są główną przyczyną raka skóry. Dlatego tak ważna jest ochrona zwłaszcza w sezonie letnim.

 

Jak chronić skórę przed promieniami UV? Oprócz unikania nadmiernej ekspozycji na Słońce pamiętaj o kosmetykach filtrem przeciwsłonecznym SPF co najmniej 30. 

 

Protection UV od Dr. Grandel to doskonały krem SPF, jaki możesz stosować na co dzień. Oferuje on wysoki poziom ochrony (SPF 50). A do tego może być nakładany pod makijaż i zapewnia pielęgnację skóry.

Profesjonalna pielęgnacja

 

Niezależnie od wieku profesjonalna pielęgnacja to podstawa. Dogłębne oczyszczanie skóry, a także nawilżanie i odżywianie to klucz do młodo wyglądającej cery. Sprawdź, czy produkty, których używasz, dostarczają:

 

 • antyoksydanty;
 • kolagen;
 • retinol;
 • koenzym Q10;
 • kwas hialuronowy. 

 

Te składniki mogą widocznie zredukować zmarszczki, a do tego zadbać o wygląd skóry.

 

W ofercie grandel.pl znajdziesz kosmetyki przeciwzmarszczkowe, które pozwolą Ci na skuteczne spłycenie zmarszczek od wewnątrz. Sprawdź je.

 Hyaluron Refill Cream


To nasz bestsellerowy „wypełniacz zmarszczek”. Hyaluron Refill Cream to nawilżający krem z kwasem hialuronowym. Uzupełnia rezerwy wilgoci, nawilża oraz zapewnia zdrowy i promienny wygląd przez cały dzień.

 

Zdrowa dieta i nawilżenie skóry

Zmarszczki pod oczami i na czole w młodym wieku to często wynik diety i niezdrowego trybu życia. Musisz jednak wiedzieć, że to, co jesz, ma znaczenie i przekłada się nie tylko na to, jak się czujesz, ale także na to, jak wyglądasz.

W tym celu zwróć uwagę na produkty bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty, takich jak owoce, warzywa, orzechy i nasiona. Wspomagają one naturalne procesy regeneracji skóry. W szczególności witamina C przyczynia się do produkcji kolagenu, poprawiając elastyczność i jędrność skóry. A jak wiesz, bez tego nie ma mowy o gładkiej i promiennej cerze.

Nie bez znaczenia jest też nawilżenie skóry. Mowa tutaj nie tylko o regularnym piciu wody (co najmniej 2 litry wody dziennie), ale także nawilżanie jej od wewnątrz. Nawilżające kosmetyki mogą pomóc skórze w stworzeniu bariery ochronnej, zapobiegającej utracie wody.

Medycyna estetyczna

Jeżeli mimo stosowania różnych metod zmarszczki nadal stanowią dla Ciebie problem, istnieje szereg terapii oferowanych przez medycynę estetyczną. Wśród nich można wymienić:

 

 • peelingi chemiczne;
 • mikrodermabrazję;
 • terapie laserowe.

 

Mają one na celu stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny, poprawiając tym samym jędrność i elastyczność skóry. Wiele kobiet decyduje się na nie, aby zachować młody wygląd na dłużej.

 

Warto jednak podkreślić, że w większości przypadków odpowiednia pielęgnacja i zdrowy styl życia mogą skutecznie zastąpić zabiegi medycyny estetycznej, a jednocześnie wpłyną na zdrowie i dobre samopoczucie.

Podsumowanie

 

Zmarszczki w młodym wieku mogą wywoływać skrajne emocje. Można im jednak skutecznie zapobiegać, a także redukować, kiedy już są widoczne. Zdrowy styl życia, dbanie o skórę i wybór odpowiednich kosmetyków to klucz do zachowania młodego wyglądu na dłużej. Twoja skóra jest wizytówką, która świadczy o Twoim zdrowiu. Dlatego warto zainwestować w jej pielęgnację!

Nie możesz się zarejestrować

Reset Password